Dyskopatia przepuklina leczenie dyskopatii rwa kulszowa leczenie rwy kulszowej. Kręgosłup leczenie ból kręgosłupa ból pleców.

+48 601 739 957
gabinet@terapiamanualna.eu
Warszawa 04-761, ul. Zwoleńska 131a
Mapka dojazdowa

Pochyliłeś się i nie możesz się wyprostować?

Objawy towarzyszące

  • zaburzenia czucia w części lub całej długości kończyny dolnej
  • ból kręgosłupa, pośladka schodzący do kończyny dolnej
  • uczucie pieczenia w odcinku lędźwiowym
  • uczucie osłabienia kończyny dolnej
  •  

Zobacz:
www.terapiamanualna.eu/dyskopatia.html

www.terapiamanualna.eu/przepuklina-krazka.html

Zasady postępowania zanim udasz się po pomoc medyczną.

Niżej wymienione zasady postępowania nie wyleczą Cię, ale spowodują że nie będziesz pogarszał swojego stanu a dokuczliwe objawy się zmniejszą.

1. Unikaj pochylania się do przodu - twoje objawy są najpewniej spowodowane przepukliną jądra krążka międzykręgowego i w pozycji pochylonej powiększasz uwypuklenie uciskające na nerw lub oponę twardą.
 

2. Jak najczęściej kładź się na brzuchu (tak! na brzuchu!). Pozycja ta sprzyja przesuwaniu się jądra miażdżystego z powrotem na swoje miejsce.
 

3. Zrób ćwiczenia, które Ci pomogą.  Po każdym pochyleniu do przodu, którego nie mogłeś uniknąć, zrób kilka przeprostów do tyłu (zdj. 1). Jeśli jesteś w miejscu gdzie nie możesz sie położyć to zrób to na stojąco: podparty pod boki przegnij się jak na zdjęciu nr 1. I tak 10 razy. Jeśli możesz się położyć, to jeszcze lepiej: połóż się na brzuchu, podeprzyj rękami i wyprostuj ręce wyginając kręgosłup do tyłu (zdj. 2 i 3). Ćwiczenie to zmniejsza przepuklinę i powoduje, że jądro miażdżyste wraca na swoje miejsce. Nie sugeruj sie tym, że w pozycji kiedy kręgosłup jest zgięty do przodu czujesz ulgę. Jest ona tylko pozorna. Pochylenie powoduje, że powiększają się otwory  międzykręgowe, co chwilowo zmniejsza ucisk na nerwy rdzeniowe. Natomiast sam ruch schylania do przodu wypycha jądro miażdżyste i powiększa przepuklinę.


 Zdj. 1                                                    Zdj. 2                                                                                     Zdj. 3

      

 

4. Zrób sobie zimne okłady. Najlepsze są kostki lodu zawinięte w folię oraz cienką tkaninę (np. w poszewkę). Przyłóż w miejscu bólu kręgosłupa na 10-13 min. nawet kilka razy dziennie co 3 godziny. Zimno zadziała przeciwbólowo i przeciwzapalnie.
 

5. Siedź prawidłowo - tzn. nie "noga na nogę", nie półleżąc (np. przed telewizorem), nie w pozycji kucznej, tylko z prostym kręgosłupem przy tzw. wypełnionej krzywiźnie lędźwiowej, czyli z podłożonym specjalnym wałkiem (może być zwinięty kocyk) pod lędźwiami.


6. Unikaj dźwigania - w stanie ostrym nie wolno Ci podnosić niczego ciężkiego.
 

7. Udaj się do dobrego terapeuty manualnego.
 


© 2010-2024 Dariusz Galardziak  | Mapa strony
Design: CYBERDANE.COM