+48 601 739 957
gabinet@terapiamanualna.eu
Warszawa 04-761, ul. Zwoleńska 131a
Mapka dojazdowa
1. Siadaj prawidłowo - tzn. nie "noga na nogę", nie półleżąc (np. przed telewizorem), nie z podkulonymi nogami tylko:
prosty kręgosłup przy tzw. wypełnionej krzywiźnie lędźwiowej czyli z podłożonym specjalnym wałkiem (może być zwinięty kocyk) pod lędźwiami. Wiem, że wygląda to trochę sztywno, ale tak trzeba jeśli nie chcesz cierpieć z powodu bólów pleców. Zła postawa np. nieprawidłowe siedzenie, jest w nas tak zakorzenione, że zmiana tych nawyków będzie wymagała dużej dyscypliny. Ale to da się zrobić, po prostu zacznij kontrolować sam siebie.
2. Staraj sie nie dźwigać niczego ciężkiego, a jeśli musisz rób to umiejętnie. Dźwiganie to nie tylko podniesienie telewizora, ciężar nie musi być wcale wielki żeby zniszczył Twój kręgosłup. Jeśli musisz podnieść coś ciężkiego zrób to na ugiętych nogach z zachowaną lordozą lędźwiową. Nieprawidłowe dźwiganie ciężkich rzeczy to także nawyk, nad którym musisz zapanować. Pamiętaj o ugiętych nogach nawet kiedy bierzesz dziecko na ręce czy wyjmujesz coś z bagażnika samochodu. I po każdym podniesieniu ciężaru pamiętaj o kilkakrotnym odchyleniu się do tyłu (patrz zdjęcia 1,2,3).
Uwaga, prawdziwą katastrofą będzie dodatkowo wykonanie ruchu rotacji czyli obrócenie się z dźwigniętym ciężarem. Nie rób tego nigdy!
3. Pochylanie się nie sprzyja zdrowemu kręgosłupowi i może prowadzić do dyskopatii. Zwłaszcza jeśli pochylasz się często lub długo pozostajesz w tej pozycji. To będzie duże wyzwanie, bo jak tu się nie pochylać, skoro musimy ubrać buty, podnieść coś gdy spadnie, czy założyć psu szelki przed spacerem. Należy jednak nauczyć się pochylać prawidłowo. To bardzo ważne, bo inaczej żadne leczenie ani rehabilitacja nie pomogą, bo będziemy sami sobie regularnie szkodzić. Dlatego buty wiąż przyklękajac na jedno kolano, wannę myj klęcząc przed nią a podnoś coś z podłogi na ugiętych nogach.
Lepiej kucnąć niż się pochylić. Po każdym pochyleniu się zrób kilka przeprostów (patrz zdjęcia 1,2,3)
4. Unikaj pochylania głowy - wiem, że to niełatwe ponieważ bardzo wiele czynności wymaga wykonania tego ruchu, chociażby szukanie czegoś w torbie czy wiązanie butów. Niemniej każde pochylenie głowy może powodować zwiększenie przepukliny jądra krążka międzykręgowego w odcinku szyjnym kręgosłupa i pogorszenie objawów. Trzeba wyrobić w sobie nowe odruchy i przyzwyczajenia. We wszystkich czynnościach, które do tej pory wykonywałeś z głową w dół: pisanie smsa, czytanie książki czy obcinanie paznokci, trzeba zmienić zasadę: nie głowa w dół tylko telefon do góry, nie książka na kolanach tylko na wysokości oczu. To bardzo ważne, aby zmiany nie pogłębiały się.
5. Nie rób "żółwia" - chodzi o pozycję głowy wysuniętej do przodu. Wysunięcie i pochylenie głowy do przodu to prawdziwa katastrofa dla już istniejącej, na razie malutkiej przepukliny w kręgosłupie szyjnym. Pozycja ta powoduje, że jądro z większą łatwością "wylewa się" i powiększając przepuklinę zwiększa ucisk na nerw lub oponę twardą. Im większa przepuklina tym trudniej ją się leczy i tym bardziej nasilone są objawy. Pozycja "na żółwia" najczęściej towarzyszy nam np. w pracy przy komputerze. Umieść monitor na wysokości oczu, oprzyj się, przysuń się do stołu i/lub przysuń monitor bliżej siebie jeśli musisz patrzeć z bliska, włóż zwinięty ręcznik pod plecy na wysokości lędźwi - mając prosty kręgosłup lędźwiowy łatwiej będzie Ci utrzymać głowę na swoim miejscu. To da się zrobić - musisz tylko zmienić przyzwyczajenia.
5. Śpij najlepiej na brzuchu, a jeśli bardzo nie lubisz, to pilnuj aby kręgosłup miał zachowane wszystkie krzywizny. Zafunduj sobie poduszkę ortopedyczną tak aby zadbać też o kręgosłup szyjny. Jeśli po nocy boli Cie kręgosłup to znaczy, że śpisz w złej pozycji.
6. Przykłady kilku czynności z życia wziętych, które stanowią zagrożenie dla twojego kręgosłupa:
- praca z łopatą - "długa dźwignia" to zabójstwo dla kręgosłupa,
- prace domowe tj. mycie wanny, odkurzanie czy mycie podłogi - nie rób tego w pozycji ze zgiętym kręgosłupem. Wannę myj klęcząc przed nią, odkurzacz powinien mieć rurę tak długą aby można było tę czynność wykonywać z wyprostowana sylwetką. Myjąc naczynia oprzyj głowę o szafkę nad zlewem.
- naprawy silnika auta czy wyjmowanie czegoś z bagażnika - podeprzyj sie jedną ręką, w ten sposób odciążysz kręgosłup,
Tych wszystkich czynności nie da się uniknąć dlatego zawsze kiedy będziesz musiał wykonać coś ze zgietym kręgosłupem, odchyl się potem kilka razy do tyłu jak na zdjęciu.